Site icon B&AI Hukuk

Blockchain ve Kripto Paralarda Bireylere Hukuki Danışmanlık

Blokchain, bir dağıtık ağ üzerindeki işlemlerin kaydedilmesi ve varlıkların takip edilmesi sürecini kolaylaştıran, paylaşılan ve üzerinde değişiklik yapılamayan bir büyük defterdir, denilebilir. İşlemler, bilgi üzerinden ilerler ve bilgi ne kadar hızlı ve doğru bir şekilde alınırsa blokchain zincirindeki her işlem hızlı ve güvenilir olur.

Blokchain de temel ögeler dediğimiz üç başlık mevcut; dağıtık büyük defter, üzerinde değişiklik yapılamayan kayıtlar, akıllı sözleşmeler. Blokchainin bireylere sunmuş olduğu özellikleri sıralarsak bunlar genel olarak aşağıda belirttiğimiz hususlardır:

Blokchainin bu özelliğinin en büyük yansıması kripto varlıklardır. Kripto varlıkları kripto para olarak kullansak da para birimi işlevselliğinde değildir. Bu varlıkların ortaya çıkışlarında ve alım satım aşamalarında blokchain ağı üzerinde kurulan tokenler ve bunların kendilerine has çıkardıkları coinler üzerinden gerçekleşir.

Bilinen en büyük sanal para işlevinde olan Bitcoin daha sonra Ethereum blokchain ağının Ether para birimi gelmektedir. Blokchain ağı üzerinden kripto paraları teknik anlatımla detaylandırmak mümkün. Ancak işin teknik kısmından çok hukuki kısmına değinmek yararlı ve faydalı olacaktır.

Blokchain ağı temelinde bağımsız ve müdahalesi zor bir işlem alanıdır. Bu bağımsızlığın avantajları kadar dezavantajları da vardır. Bitcoin ve diğer kripto paraların(coin ve token) kullanımının dezavantajları;

Ülkemizde blokchain temelli kripto paralarla ilgili özel yasal düzenleme yoktur. Ancak yakın zamanda bir düzenleme olacağı aşikâr. Mevcut kanun kullanılarak elbette yaşanılan hukuki sorunlara çözüm bulunabilir.

Bu sorunların başında sisteme giriş yapamamak, şifrenizin çalınması ya da coin-token üretimi yapıp proje bazlı dolandırıcılık yapanlara yönelik hukuki güvence sağlanabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hızlı işlem yapmak ve danışmana başvurmak çok önemli. İşlemler bilgisayar üzerinden yapıldığı için hak kaybına uğramamak adına zamanında harekete geçmek işin çözümü adına çok önemlidir.

Exit mobile version